Rubriky
Česko

25 důvodů, proč (ne)navštívit Berlín

Berlín, hlavní město našich sousedů patří k jedněm z největších a nejzajímavějších měst Evropské unie, přesto spoustu Čechů nikdy nenapadlo toto město navštívit. Možná proto, že o něm neměli dostatek informací. Jistě, ve škole se dozvíte jeho polohu (zhruba 350 km od Prahy), počet obyvatel nebo něco z jeho historie. To jsou ovšem jen stěží důvody, proč které by vás k výletu do Berlína motivovaly. A proto přinášíme ucelený přehled toho, proč navštívit, a případně i nenavštívit německé hlavní město Berlín.

DEVATENÁCT důvodů, proč navštívit Berlín

1) Je zde vždy, co dělat

Berlín je skvělým místem i pro ty, kteří nechtějí krátký výlet, ale hledají místo pro dovolenou na prodloužený víkend. Je natolik komplexní, že vás zabaví po celou dobu nehledě na to, zda více vyhledáváte kulturu, historii, gastronomické zážitky nebo zábavu.

2) Neodolatelné “street food”

Currywurst. Pro gastronomické dobrodruhy se jedná o naprostou nezbytnost. Jak už název napovídá, základem je klobása nakrájená na kousky a rajčatová omáčka s kari. Nečekejte pětihvězdičkovou restauraci, tohle je pochoutka rychlého občerstvení. Rozhodně ale stojí za to a hlavně neodmyslitelně patří k Berlínským ulicím.

3) Zdejší architektura vám vyrazí dech

Pokud vás zajímá architektura, Berlín vás nezklame. Hlavně pokud jste zvědaví na tu moderní. Za zmínku stojí mimo jiné Berlínská filharmonie, Budova říšského sněmu s působivou skleněnou kupolí, nebo třeba muzea, která jsou zajímavá nejen svými sbírkami, ale také architektonickým zevnějškem – o těch ale podrobněji v dalším bodě.

4) Historie z ulic v Berlíně přímo sálá

Historie  – přestože Berlín je poměrně mladé město, má velice zajímavou historii. Zvláště, pokud se zajímáte o období druhé světové války, neměli byste minout Židovský památník. 

5) Techno scéna známá po celém světě

Ne každý vyhledává noční kluby a do rána znějící hudbu, pokud vás však něco takového láká, rozhodně byste si neměli nechat ujít proslulé berlínské techno party.

6) Přívětiví obyvatelé s otevřenou myslí

Berlín je svobodné a otevřené město, ať už jste cizinec nebo místní, různých národností, sexuality nebo vyznáváte extravagantní styl oblékání, v Berlíně se budete cítit vítáni.

7) Nebudete vědět, které muzeum navštívit jako první

Pokud vás lákají muzea, v Berlíně nebudete vědět, jaké navštívit dříve. Naleznete zde tzv. Ostrov muzeí, na němž se nachází pět těch nejvýznamnějších – Staré muzeum s antickým uměním, Nové muzeum se starověkými sbírkami, Pergamonské muzeum s antickým a islámským uměním, Stará národní galerie a Bodeho muzeum. 

8) Snadná doprava ulehčí prozkoumávání města

Berlín má kvalitní městskou dopravu, takže nebudete mít problém snadno procestovat jak hlavní turistická lákadla, tak i méně známá a odlehlá místa v krátkém čase. 

9) Čas strávený mezi zvířaty

Pokud byste rádi trávili volný čas ve světě zvířat, Berlín nabízí hned několik možností. Najdete zde největší německou zoologickou zahradu, akvárium nebo městský park Tierpark.

10) Unter den Linden a její nádherné lípy

Měli byste rozhodně vidět Unter den Linden (v překladu Pod lipami), což je historický a nádherný bulvár s honosnými budovami a, jak už název napovídá, dlouhou řadou stromů. 

11) Nenarazíte zde na tak velké návaly turistů

Srovnáme-li Berlín s jinými hlavními městy v Evropě, přeci jen není úplně nejoblíbenější destinací. Oproti Paříži nebo Londýnu tedy v Berlíně najdete větší klid. 

12) Berlín má co nabídnout úplně každému

V tomto městě se najde něco pro každého, díky obrovskému množství možných aktivit a zážitků můžete do Berlína vyrazit za luxusními nákupy, jako rodina s malými dětmi i jako parta mladých dobrodruhů. 

13) Milovníci umění budou nadšeni

Pokud vás zajímá umění, rozhodně stojí za to navštívit Berlín kvůli East Side Gallery. Je to poslední velký kus zbořené Berlínské zdi, z kterého se stala galerie umění přímo pod širým nebem. 

14) Street art na každém rohu (a zdi)

A nejen tam můžete narazit na neuvěřitelné umění pod širým nebem – Berlínské pouliční umění nebo Street Art potěší každého fanouška tohoto oboru. 

15) Výlet si snadno naplánujete předem

Berlín je vůči turistům velice vstřícný a výlet se dá snadno naplánovat předem díky oficiálním webovým stránkám visitberlin.de. 

16) Pivo pro Němce i Čechy

Nebyli bychom Češi a nebyli by to Němci, kdybychom na tomto seznamu neuvedli pivo. Oktoberfest se možná odehrává v Mnichově, ale i v Berlíně můžete svlažit hrdlo poctivým zlatavým nápojem špičkové kvality. 

17) Pohled na Berlín z výšky stojí za to

Pokud se vydáte na Alexanderplatz a vyjedete na vršek televizní věže, rozhodně nebudete tohoto výletu litovat. Z výšky se vám nabídne výhled na celé město a mimo jiné plně odhalí svou minulost – zeshora opravdu díky rozdílné architektuře uvidíte, kde a jak byl Berlín kdysi rozdělen na dvě části. 

18) Příroda a parky, když zatoužíte po klidu

Nemusíte se bát, že by vás vyčerpal ruch velkoměsta – Berlín je plný klidných míst a parků, kde si můžete odpočinout. Ať už si uděláte piknik v již zmiňovaném parku Tiergarten, na mnohem méně známém nepoužívaném letišti Tempelhof, anebo si posedíte na kávě na secesních nádvořích Hackesche Höfe.

19) Bleší trhy s nezaměnitelnou atmosférou, na kterých můžete ulovit poklady

Víkendové bleší trhy stojí za to, pokud chcete jet za nákupy. Ano, samozřejmě, že v Berlíně naleznete i luxusní nákupní centra. Ale trhy se stánky mají zkrátka svoje kouzlo. Nenechte si proto ujít turecké trhy s kořením a lahůdkami, v úterý a v pátek, víkendové trhy na náměstí Boxhagener Platz (v sobotu s jídlem, v neděli jde o klasický bleší trh s veteší, řemeslnými výrobky a všemožnými poklady) a nebo turisticky velmi oblíbený bleší trh v parku Mauerpark. 

ŠEST důvodů, proč nenavštívit Berlín

1) Kolik řečí umíš…

Pro někoho může být samozřejmě překážkou cizí jazyk. Základní nutnosti se vždy domluví posunky, ale pro plnohodnotný zážitek se hodí umět německy nebo aspoň anglicky.

2) Velká vzdálenost 

Pro obyvatele Ústeckého kraje jistě není problém do Německa zavítat. Pokud jste ale například z Moravy, může vás pochopitelně odradit vzdálenost a dlouhá cesta do Berlína. 

3) Připravte si dostatek hotovosti

Hlavní město Německa je v porovnání s tím naším o něco dražší, a to dokonce dvakrát až třikrát tak drahé. Pokud hledáte výlet, který nebude náročný pro vaši peněženku, Berlín možná nebude tou nejrozumnější volbou. 

4) Párty a noční život nejsou pro každého

V noci dokáže být Berlín dost divoký – nekončící party, zmiňované techno, bary, kluby… Ne každý touží po něčem takovém. K tomuto městu to ale patří, ne nadarmo je považováno za jedno z nejdivočejších měst – alespoň co se večírků týče.

5) Neduhy každého velkého města – spousta stejných budov a šeď 

I přes řadu nádherných míst, na někoho může toto město stále působit poněkud šedě, příliš industriálně a cítit z něj určitou tísnivou atmosféru nedávné historie. 

6) Rušné město zkrátka nikdy nebude tak čisté a klidné

Berlín je hlavní město a velká města nemusí sednout všem výletníkům. Někdo, kdo dá přednost přírodě, asi nebude příliš spokojen se špínou a zápachem, který občas s životem ve městě zkrátka spojený je a bude.

Shrnutí

Berlín je městem, které si za svou poměrně krátkou historii zažilo hodně. Možná, že právě částečně díky tomu jsou dnes Berlíňané neuvěřitelně vstřícní nejen vůči cizincům (v Berlíně žije více než 140 různých národností), ale také vás absolutně nebudou soudit. Nehledě na váš jazyk nebo vzhled, do atmosféry tohoto města perfektně zapadnete a všichni se k vám budou chovat mile. Do Berlína stojí za to udělat si výlet, ať už chcete někam zajet kvůli nákupům, za historií, architekturou, za zážitky, za uměním a kulturou, za poznáním nebo za párty a nočním životem. 

Doprava do města ani ve městě samotném není nijak složitá a v obou případech máte na výběr z několika dopravních prostředků. Pravdou však je, že pro ty z vás, kteří žijete spíš na jihovýchodě naší země, může být Berlín již trochu z ruky. Také je potřeba počítat s vyššími cenami oproti těm u nás a pro někoho může být překážkou i cizí jazyk. 

Jinak by ale byla škoda německé hlavní město nenavštívit – jeho relativní blízkost bohužel způsobuje, že ho řada z nás trochu podceňuje, a to je chyba. Vydejte se do Berlína. Ochutnejte místní pivo a širokou nabídku (nejen) street foodu (rychlého občerstvení na ulici). Navštivte širokou škálu muzeí, filharmonii, vyhlídku v televizní věži, zoologickou zahradu, umělecké galerie. Projděte si parky, ulice s poutavou architekturou nebo památníky odkazující na druhou světovou válku. Poznejte přátelské berlíňany, zajděte s nimi večer na drink, smlouvejte s nimi o ceně na bleších trzích a vraťte se domů plní zážitků. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *