Rubriky
Česko

25 důvodů, proč (ne)navštívit České Švýcarsko

České Švýcarsko je nejmladším národním parkem v Česku a skrývá v sobě celou řadu unikátních přírodních krás. Rozlehlé lesy, rozmanitá fauna i flóra, to vše ve stínu mohutných skal a několika staveb a kulturních památek. Není divu, že se sem hrnou turisté ze všech stran. Co konkrétně by vás ale mohlo nalákat k návštěvě Českého Švýcarska? A existuje i nějaký důvod, proč byste měli návštěvu tohoto místa spíš vynechat? Odpovědi na tyto dvě otázky jsme vám shrnuli v několika přehledných bodech.

Důvody, proč České Švýcarsko navštívit

 1. Pravčická brána – Nemůžeme zkrátka vynechat symbol celého Českého Švýcarska, Pravčickou bránu. Je to největší přirozená skalní brána v celé Evropě, dojít k ní lze po dvou stezkách, najdete zde několik vyhlídek a ještě můžete navštívit zámeček Sokolí hnízdo s informačním centrem a stylovou restaurací. Mimochodem – Pravčická brána se objevila také ve filmu Letopisy Narnie – Lev, čarodějnice a skříň.
 2. Dolský mlýn – U tipů pro filmové fanoušky ještě zůstaneme, ti by si totiž neměli nechat ujít Dolský mlýn v Jetřichovicích s romantickou atmosférou zapomenutých časů. Právě toho využili filmaři v pohádce Pyšná princezna a natočili zde několik scén. 
 3. Edmundova soutěska – Když už mluvíme o těch nejkrásnějších místech, byla by škoda, kdybyste si nechali ujít Edmundovu a Divokou soutěsku. Tvoří ji vysoké skalní stěny podél řeky Kamenice a největším zážitkem pro vás bude, svezete-li se soutěskami na lodičkách.
 4. Nádherné fotky – Pokud jste vášniví fotografové a rádi byste pořídili do sbírky unikátní fotky přírody, těžko budete hledat krásnější a fotogeničtější místo než právě České Švýcarsko. 
 5. Horolezectví – Horolezectví má v této oblasti dlouholetou tradici. Pokud jste začátečníci, nemusíte se bát, protože jsou zde k dispozici zkušení instruktoři, kteří vás s danou disciplínou seznámí. Při lezení je samozřejmě třeba dbát všech pravidel a lézt jen tam, kde je to povoleno. 
 6. Vyhlídky – Bylo by těžké vybrat jen jednu vyhlídku, ale věřte, že pokud se vydáte do Českého Švýcarska, naskytnou se vám výhledy jako nikde jinde. Nejznámější je asi Mariina vyhlídka, která je ale bohužel kvůli rekonstrukci uzavřená. Za návštěvu stojí také Rudolfův kámen a Vilemínina stěna u Jetřichovic, Belveder a Růžová.
 7. Turistika – Ať už se vydáte kamkoliv, České Švýcarsko je tím správným místem pro každého, kdo si chce nasadit pohorky a nachodit pěkných pár (klidně i pár desítek) kilometrů. Díky prudkým výšlapům, různorodému terénu a dlouhým stezkám budete mít večer dobrý pocit z aktivního dne v přírodě na čerstvém vzduchu.
 8. Adrenalin – Pokud máte rádi adrenalin a hledáte dobrodružství, v Českém Švýcarsku si přijdete na své. V podstatě takovou jednodušší variantou horolezectví jsou tzv. Via Ferrata a najdete jich zde hned několik. Velice známá je Děčínská přímo v centru města. Zkusit můžete ale i koloběžky, raft nebo adrenalinové parky v Jedlové a Jánské či Cestu do středu Země v Labské Stráni.
 9. Cyklistika – Českým Švýcarskem vede mnoho cyklotras, díky nimž můžete vzít na výlet i svá kola a poznat tak díky větší rychlosti rozlehlejší oblast tohoto národního parku. 
 10. Ráj pro děti – Vůbec se nebojte, že by se v Českém Švýcarsku vaše děti nudily. Pokud jim chcete poskytnout pestřejší program než jen procházky, zkuste indiánskou vesničku Rosehill, navštivte sochy v Doubicích nebo se přesuňte jen o kousek dál do Saského Švýcarska za modelovou železnicí či parkem miniatur. 
 11. Tiské stěny – Výlet na celý den, přitom na poměrně malém prostoru, vám zaručí Tiské stěny. Tímto spletitým skalním bludištěm skrze pískovcové útvary vedou značené turistické trasy, které vás provedou nejen po jednotlivých útvarech s kreativními jmény, ale také vám zajistí nádherný výhled z vrcholků skal, trochu adrenalinu při pohledu na horolezce a dobré občerstvení v několika místních restauracích. 
 12. Hrady – Jestli vás láká spíše historie, jistě oceníte přítomnost hradů a zřícenin. Loupežnický hrad Šaunštejn, Kamenický hrad s vyhlídkou, Tolštejn nebo za hranicí nedaleký tajemný hrad Stoplen v Sasku – ty a mnohé další čekají na prozkoumání.
 13. Plavba – České Švýcarsko je vhodné i pro turisty, kteří mají rádi svůj klid, nemohou nebo nechtějí být příliš aktivní, a přesto se chtějí pokochat krásnou přírodou. Mohou se totiž plavit lodí z Děčína přes Hřensko až do Bad Schandau, které se nachází v Saském Švýcarsku. Výhledy z paluby lodi jsou uchvacující. Nároční návštěvníci pak mohou navázat a z Bad Schandau pokračovat ještě do Míšně plavbou na kolesových parnících.
 14. Řemeslo – V Českém Švýcarsku lze nalézt několik poctivých míst, které vám představí své řemeslo. V Kamenickém Šenově proslulém sklářskou výrobou můžete navštívit sklářské muzeum, ve sklárně Lindava si můžete tuto disciplínu dokonce sami vyzkoušet. V Jiřetíně objevíte podzemní štoly, kde se těžily drahé kovy. V obci Růžová vás přivítá mýdlárna Rubens a ve Varnsdorfu pivovar Kocour. 
 15. Turistická vybavenost – V Českém Švýcarsku jsou na turisty připraveni, řada podniků existuje právě díky nim, a tak se nemusíte bát, že byste nějaké místo nenašli, že by nebyly cesty značené, že byste se neměli kde najíst, že by zde nebylo informační centrum a podobně. Určitě o vás bude dobře postaráno. 
 16. Lidová architektura – Krásný pohled, který za to rozhodně stojí, je také na památky lidové architektury, které dokreslují charakter místní krajiny a krásně zapadají do okolní přírody. Jedná se hlavně o roubené a hrázděné domy s podstávkou, takže pokud vás zajímají památky tohoto typu, rozhodně České Švýcarsko navštivte. 
 17. Příroda – I po všech bodech, které jsme zde vyjmenovali, není ani v nejmenším šance, že bychom zvládli vypsat všechna krásná místa, která lze v přírodě Českého Švýcarska najít. Ať už se vydáte kamkoliv, jistě nebudete vědět, co obdivovat dřív a abyste opravdu mohli říct, že jste tento národní park poznali, budete se muset několikrát vrátit!

Důvody, proč České Švýcarsko nenavštívit

 1. Příliš mnoho turistů – O krásách Českého Švýcarska se dozvěděl snad již každý, a tak věřte, že nebudete jediní, koho výlet do tohoto národního parku napadne. Pokud se rádi procházíte přírodou nerušeně a sami, budete zde takové klidné místo hledat s velkými obtížemi. 
 2. Drahý výlet – Aby předchozí bod nepřerostl do obřích rozměrů a příroda pod návalem turistů netrpěla, reguluje se jejich počet také tím, že budete platit za vstup. Počítejte tedy s tím, že i když chcete jet “jen” do přírody, budete si muset připravit peněženku. 
 3. Parkování – Opět problém související s náporem turistů. Pokud přijedete autem, zvláště během sezony, může být poněkud obtížnější najít dobré místo k parkování. Takových výletníků, kteří přijedou autem, bude totiž obrovské množství a všichni budou o to nejlepší zaparkování zápasit. 
 4. Dostupnost – Tento bod může být trochu relativní dle toho, kde žijete, ale České Švýcarsko se nachází až na samotných hranicích s Německem. Pro řadu Čechů tak může být těžko dostupné kvůli velké vzdálenosti. 
 5. Fyzická zdatnost – Spousta stezek a tras může být pro fyzicky méně zdatné jedince dost náročná a dlouhá. Pokud máte raději klid a pohodlí, možná to nebude ta správná aktivita pro vás.
 6. Zátěž pro přírodu – Zvažte, zda neoželíte návštěvu této oblasti kvůli tomu, abyste nepřispívali k ještě většímu znečišťování přírody a zvyšování zátěže, která je na ni kladena. Jistě, můžete se chovat ukázkově a slušně, i tak jsou ale místní zvířata rušena a s každým dalším návštěvníkem stoupá šance, že se toto naše přírodní dědictví poničí. 
 7. Počasí – Pokud se chystáte do Českého Švýcarska, asi byste neměli vyrážet, pokud je nepříznivé počasí. Sice můžete využít některé z řady místních muzeí, aquapark nebo najít jinou vnitřní aktivitu, ale tu nějvětší nádheru – přírodu – si zkrátka tolik nevychutnáte. 
 8. Příliš známá místa – Často se stává, že ta nejznámější a turisticky nejvíc navštěvovaná místa zklamou kvůli velkým očekáváním. Nebuďte tedy zklamaní, pokud vás hlavní lákadla zas až tak moc nenadchnou a zkuste se podívat i jinam a objevujte, často se stane, že objevíte naprosto neznámé zákoutí, které vám bude připadat mnohem krásnější. 

Shrnutí

České Švýcarsko je nádhernou oblastí, která se po právu stala národním parkem. Prozkoumat jej za jeden jediný den je takřka nemožné a ať už hledáte pohodový odpočinek, výlet do přírody nebo pořádný adrenalinový zážitek, tady vás to rozhodně nezklame. Jediné, na co oblast paradoxně kvůli své kráse doplácí, je obrovský zájem turistů. Kvůli tomu je národní park často značně přetížen, a to hlavně během turistické sezony. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *