Rubriky
Česko

20 tipů na cyklovýlety: nejlepší cyklotrasy 2020

V tomto článku se podíváme na několik tipů na výlet na kole. Cyklistika je skvělou alternativou ke klasické turistice – nejen, že si zasportujete, ale navíc díky kolu urazíte větší vzdálenosti, a tak toho stihnete víc vidět a zažít. Ať už jste začátečníci nebo pokročilí, v tomto seznamu si jistě cyklotrasu vyberete. 

Lehké trasy

Cyklostezka Bečva

Cyklostezka Bečva nabízí trasy Rožnov pod Radhoštěm-Horní Bečva nebo Rožnov pod Radhoštěm-Valašské Meziříčí. Obě jsou rovinaté, po asfaltové cestě a naprosto ideální pro rodiny s dětmi. Cílová města jsou navíc krásná sama o sobě, takže se cyklovýlet dá propojit i s jejich prohlídkou. Obě trasy mají 18 kilometrů a lze je jet buď tam a zpátky, nebo na jednu z cest využít vlak. 

Lednicko-valtický areál

Lednicko-valtický areál je velice atraktivní lokalitou a není problém se zde projet i na kole. Nachází se na jižní Moravě a při tomto výletě projedete rovinatými cestami cyklotrasu mezi oběma zámky s délkou asi 12 kilometrů (ale dá se s trochou kreativity zvolit i delší varianta). Po cestě je k vidění celá řada zajímavých architektonických staveb stejně jako malebná příroda. 

Třeboňsko

Okolo Třeboně se sice také pasou koně, ale hlavně zde vede povedená naučná stezka. Terén je vhodný hlavně pro horská kola, pojedete převážně po lesních a kamenitých cestách. I tak je ale vhodná i pro děti či méně zkušené cyklisty. Trasa má asi 22 kilometrů a vede z Třeboně přes Novou Hlínu, Starou Hlínu, NPR Starou a Novou řeku a zase zpátky do Třeboně. 

Sázava

Nejen díky středověké videohře od českých vývojářů vzrostl zájem o oblast poblíž Sázavy, která je rájem hlavně pro vodáky. Středně náročný výlet na kole si zde můžete udělat na trase Český Šternberk-Ledečko-Rataje nad Sázavou-Sázava. Sázava určitě stojí za prohlídku, poté se můžete vrátit zpátky buď tou samou cestou, nebo přes Bělokozy, Čeřenice a Poříčko. Trasa má něco přes 20 kilometrů. 

Krkonoše

Krkonoše v tomto seznamu ještě jednou zazní, pokud ale hledáte krátký a nenáročný výlet s dětmi, zkuste právě tento – 5 kilometrů (10 pokud pojedete tam i zpět) dlouhá trasa, která začíná v centru Harrachova a podle rozcestníku pokračuje až k nádherným Mumlavským vodopádům. Pokud pojedete za teplejšího počasí, můžete se přímo u vodopádů osvěžit. Cesta je vhodná pro horská kola a stojí za to si výlet prodloužit i posezením v Harrachově na nějakém občerstvení. 

Pro rodiny z Prahy se nabízí Vestec. Krásná, nenáročná cyklostezka, která má pouhých 2,5 kilometru, zato však nabízí i na tak malém prostoru dost zábavy – nachází se zde totiž naučná stezka o sluneční soustavě a nedaleko se nachází Vestecký rybník s lávkami a přírodní hřiště pro děti. 

Středně těžké trasy

Kokořínsko

Kokořínsko nabízí mnoho tras náročnějším terénem a krásné výhledy na lesy a skály. Zkuste trasu Želízy-Dolní Zimoř-Dolní Vidim-Tupadly. Cesta měří necelých 30 kilometrů, je středně těžká díky vzdálenosti i terénu – vede po silničkách, asfaltových i lesních cestách. Vhodná je pro horská kola. Kromě přírody jako takové po cestě uvidíte i vytesané skalní reliéfy sochaře Václava Levého. 

Šumavská trasa Horní Planá-Nové Údolí 

Šumavská trasa Horní Planá-Nové Údolí je skvělou a poměrně nenáročnou trasou skrze přírodu, pokud hledáte výlet vhodný i pro děti. Trasa částečně následuje železniční trať a pokud vás vlaky zajímají, nedaleko lze nalézt i muzeum Pošumavské jízdní dráhy. Na trase naleznete občerstvení, vhodná je pro horská kola, délka trasy je asi 27 kilometrů. Pokud chcete jet spíše z kopce, začněte z Nového Údolí a pokračujte do Horní Plané. Zpátky se můžete vrátit vlakem. 

Lipenská magistrála

Obdobnou variantu nabízí Lipenská magistrála, která vede z Nové Pece přes Horní Planou, Černou v Pošumaví, Frymburk, Lipno nad Vltavou až do Vyššího Brodu. Po cestě se projedete podél jedné strany břehu vodní nádrže Lipno a urazíte 50 až 60 kilometrů. Terénem je ale nenáročná, takže ji zvládnou i fyzicky zdatnější děti. Trasa spojuje hlavní turistická centra. 

Dolní Morava

Dolní Morava v okolí Kralického Sněžníku také nabízí hned několik variant cyklotras. Začít můžete s trasou dlouhou 12 kilometrů, ale skončit i s 85 kilometrovým výšlapem. Zkusit můžete třeba zlatou střední cestu, 35 kilometrů dlouhou trasu Dolní Morava-Slaměnka-Souš-Vojtíškov-Horní Hedeč-Červený Potok a zpátky do Dolní Moravy. Slaměnka je hora a můžete si usnadnit výjezd na její vrchol s pomocí lanovky, nahoře vás přivítá restaurace. Horská kola mohou z vrcholu sjet po tzv. single trails – terénních cestách pro zkušené horské cyklisty. 

Český ráj

Český ráj vás provede rozmanitou přírodou s výhledem na Trosky, Skalní město, Kost a další skalní útvary. V této oblasti samozřejmě opět existuje několik možných tras, v rámci středně náročných doporučujeme vyrazit z Turnova, pokračovat na zříceninu hradu Valečov, dále na Kost a pak zpátky do Turnova. Trasa měří 50 kilometrů je vhodná pro horská kola. Pokud sem zavítáte v teplých měsících, osvěžte se v Komárovském rybníku.

Baťův kanál

Baťův kanál na jihovýchodní Moravě je terénem nenáročná a vhodná i pro děti, přesto měří krásných 80 kilometrů, takže si rozhodně dostatečně zasportujete. Na cestě není žádné převýšení, hodí se i pro silniční kola, protože je kompletně asfaltová. Na tuto trasu navazuje celá řada menších cest a vinařských stezek. Atraktivní je i možnost jet cestu tam na kole a vracet se výletní lodí. 

Opárno a Opárenské údolí

Opárno a Opárenské údolí v Ústeckém kraji také mají co nabídnout. Středně náročná trasa necelých 50 kilometrů dlouhá je vhodná spíše pro milovníky terénu, ale pokud vám nevadí trocha převýšení, tak se není třeba bát. Trasa vede Malé Žernoseky-Opárenské údolí-Oparno-Režný Újezd-Hradišťany. Odtud už je to poměrně na Vás, protože se můžete vydat až do Mostu nebo na Štěpánovskou horu či na Milešovku – České středohoří vás nudit nebude. 

Barokní cyklotrasy na Plzeňsku

Barokní cyklotrasy na Plzeňsku spojují sport a cyklistiku s poznáním a uměním. Na třech různých trasách, které všechny začínají v Plasích a každá pak míří jinam, poznáte nejen barokní poklady naší země. První dvě trasy mají 37 kilometrů, třetí má 63 kilometrů. Na každé z cest narazíte na tématická odpočívadla. Trasa není náročná, ale přeci jen už je poměrně dlouhá. 

Náročné trasy

Labská stezka

Labská stezka, jak už název napovídá, kopíruje tok Labe. Z toho důvodu je značně variabilní, vede až do Německa a celkem má kolem tisíce kilometrů. Trasa je převážně velmi dobře udržovaná a asfaltová, vhodná i pro silniční kola. Atraktivní je hlavně oblast od Prahy přes Mělník až po Děčín, Po cestě lze zastavit v jednotlivých městech, navázat na vedlejší cyklotrasy, všude je dostatek restaurací a občerstvení. Pokud chcete konkrétní tip na trasu, zkuste vyrazit dle náročnosti z Děčína, Litoměřic či Roudnice nad Labem a pokračovat přes Mělník, Hořín a zámek v Nelahozevsi. Odtamtud se lze vrátit stejnou cestou zpět, nebo využít k návratu vlak na trase Praha-Děčín/Ústí nad Labem. Stejná trasa samozřejmě funguje i obráceně. 

Cyklostezka Ohře

Cyklostezka Ohře nabízí dlouhý výlet v několika etapách a je jen na vás, jak daleko dojedete. V celé její délce lze dojet od pramene Ohře přes Cheb, Sokolov, Karlovy Vary, Klášterec nad Ohří, Kadaň, Žatec, Louny a Libochovice až do Litoměřic. Celkem měří 110 kilometrů, občas se setkáte s poměrně kopcovitým terénem, takže je třeba mít určitou fyzičku. Po cestě narazíte na spoustu zajímavých míst, dostatek občerstvení a města, která budete míjet, stojí také za návštěvu.

Jizersko-Krkonošská magistrála

Jizersko-Krkonošská magistrála je atraktivní volbou pro náročné cyklisty, kteří hledají výzvu. Vede po hřebenech napříč celým pohořím Krkonoš skrze ta nejzajímavější místa, má mnoho variant, a tak si ji můžete hodně přizpůsobit vaším vlastním požadavkům. Zkuste například trasu Žacléř-Horní Maršov-Pec pod Sněžkou-Horní Mísečky-Harrachov. Podle toho, jak náročnou si cestu uděláte, můžete ujet kolem 70 až 100 kilometrů. 

Orlické hory

Orlické hory lze zdolat i na kole na vyhlídkové trase po jejich hřebenech. Trasa je vhodná pro horská kola a je velmi náročná, takže by ji měli zvolit zkušení cyklisté. Celkem ujedete zhruba 45 kilometrů, po cestě potkáte hned několik míst, kde je možné se občerstvit. Orlické hory toho nabízí hodně, ale pokud chcete zkusit projet co nejvíce a nebojíte se výzvy, vyražte z Rokytnice v Orlických horách, pokračujte přes Hamernice, Říčky, pevnost Haničku, Zemskou bránu, Klášterec nad Ohří, Kunvald až zpátky zase do Rokytnice. 

Trailpark Klínovec

Trailpark Klínovec může nalákat především milovníky adrenalinu. Většina cyklistů si vyjede až na vrchol hory, odkud vede celá řada různě náročných okruhů. Vhodná jsou rozhodně pro horská kola, ale jinak není třeba se obávat – na výběr jsou zde lehké trasy pro méně zkušené cyklisty i těžké cross country trasy pro zkušené a fyzicky zdatné sportovce. Zmíněné cross country má trasy 16 a 29 kilometrů, náročnost tedy nespočívá tolik v délce jako v technice.

Trail of Life v Bílých Karpatech

Trail of Life v Bílých Karpatech je dalším místem, kde se vybijí hlavně cyklisté dobrodruzi a ti, co se nebojí trochy dobrodružství. Jedná se o celou řadu terénních okruhů a cest neporušenou přírodou, lesy i loukami. V Trail of Life naleznete 1 kilometr krátké adrenalinové traily stejně jako 20 a více kilometrů dlouhé okruhy. Tento cyklovýlet je vhodný pro zkušené cyklisty s horským kolem, ale i začátečníci si zde najdou trasy, kde si mohou jízdu terénem vyzkoušet. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *